Patron

18 października 2001 roku nasz szkoła otrzymała imię Prymasa Tysiąclecia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wyboru patrona dokonali uczniowie, rodzice i pedagodzy szkoły.

Dziś jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W naszej szkole postać patrona, jego słowa oraz nauka z nich wypływająca towarzyszą uczniom niemalże na każdym kroku. Wystarczy wejść na teren szkoły, by od razu wzrok przyciągnęła tablica upamiętniająca nadanie szkole imienia. Na  pierwszym piętrze, tuż obok gabinetu Pani Dyrektor znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Kardynała i tablica z mottem :

 „Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej”

 Stefan Wyszyński towarzyszy uczniom w najważniejszych uroczystościach szkolnych: ślubowaniu, akademiach okolicznościowych, rozpoczęciu i zakończeniu roku szkolnego. 18 października  obchodzone jest święto szkoły, ściśle związane z osobą patrona. Uczniowie biorą udział w konkursach inspirowanych słowami Prymasa .Osobie Stefana Wyszyńskiego poświęcone są tablice informacyjne znajdujące się na pierwszym piętrze.

 W dniu nadania naszej imienia szkole  Prymasa  Tysiąclecia  otrzymaliśmy od Arcybiskupa Diecezji Wrocławskiej Gulbinowicza cenny dar : Ornat, w którym Kardynał celebrował mszę będąc we Wrocławiu. Ornat i Stuła są wyeksponowane w szklanej gablocie wraz z certyfikatem autentyczności.

Stefan Wyszyński (3.VIII.1901 – 28.V.1981) urodził się w miejscowości Zuzela nad Bugiem na pograniczu Podlasia i Mazowsza.

Stefan Wyszyński był głównym organizatorem obchodów milenijnych (1966) i m.in. z tego powodu nazywany po śmierci Prymasem Tysiąclecia. Cieszył się powszechnym autorytetem społecznym, jako mąż stanu, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła. W latach 1980-81 mediator pomiędzy władzami PRL a Solidarnością. Został pochowany w katedrze Św. Jana w Warszawie. Jego pogrzeb był wielką manifestacją religijno-patriotyczną. Pośmiertnie w 1994 odznaczony Orderem Orła Białego. W 1989 rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny. Beatyfikacja Kardynała odbędzie się 7 czerwca 2020 roku w Warszawie.

Kardynał Wyszyński przy różnych okazjach wspominał swoje dzieciństwo i lata szkolne. Z wczesnych lat najbardziej utkwił mu w głowie obrazek, kiedy rodzice modlili się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz gorliwość z jaką ojciec wykonywał pracę organisty w drewnianym kościółku. Jak to zwykle bywa u dzieci niezbyt chętnie klękał z rodzicami do wieczornego różańca, który był zwyczajem jego domu.
Wyraźnie utkwiła mu sytuacja, gdy w przypływie gniewu, spalił siostrom wszystkie lalki. A kiedy zbliżała się sprawiedliwość, winowajca skrył się pod fortepian, a jego siostry obsiadłszy fortepian dokoła i prosiły ojca by darował mu winy.

W Zuzeli nad Bugiem młody Stefan spędził najlepsze lata swojego dzieciństwa. W roku 1910 rodzina Wyszyńskich przeprowadziła się do pobliskiego Andrzejewa.

W latach 1912-1915 uczęszczał do znanego w Warszawie gimnazjum im. Wojciecha Górskiego, w którym zetknął się z gorzką rzeczywistością niewoli narodowej w zaborze rosyjskim.

  • Ponieważ wybuchła I wojna światowa Stefan Wyszyński klasy IV i V gimnazjum ukończył w Łomży. Tutaj zapisał się do harcerstwa, a złapany przez władze niemieckie na zakazanej zbiórce został, jak inni chłopcy, ukarany chłostą.
  • Pragnąc jak najszybciej przygotować się do kapłaństwa, wyprosił u ojca pozwolenie na przeniesienie się w roku 1917 roku do Liceum im. św. Piusa X we Włocławku, będącego jednocześnie Niższym Seminarium Duchowym. Ukończył je w 1920 roku.
  • Seminarium Wyższe ukończył również we Włocławku w roku 1924.
  • Święcenia kapłańskie ze względu na bardzo słaby stan zdrowia, przyjął osobno, w kaplicy Matki Bożej w katedrze włocławskiej, 3 VIII tego roku, z rąk biskupa Wojciecha Owczarka.
  • W 1945 roku został rektorem seminarium, podjął też obowiązki redaktora tygodnika diecezjalnego „Ład Boży”.
  • W 1946 roku przez Ojca Świętego Piusa XII mianowany został biskupem ordynariuszem diecezji lubelskiej.
  • Sakrę biskupią przyjął 12 maja na Jasnej Górze z rąk Prymasa Augusta Hlonda, po którym dwa lata później przejął obowiązki Prymasa Polski. Został też wtedy arcybiskupem Gniezna i Warszawy.
  • 12 stycznia 1953 roku został Prymas Wyszyński kardynałem. Nie mógł jednak osobiście odebrać kapelusza kardynalskiego, gdyż władze polskie odmówiły wydania mu paszportu.
  • 26 września 1953 roku Prymas został aresztowany i wywieziony z Warszawy.
  • Od 26.09. do 12.10.1953 r. więziono Prymasa w Rywałdzie Królewskim.
  • Drugim miejscem odosobnienia Kardynała Wyszyńskiego był Stoczek Warmiński.
  • Od 6.10.1954 do 26.10.1955 więziono Prymasa w Prudniku Śląskim.
  • Czwarty i ostatni etap przetrzymywania w więzieniu Prymasa trwał od 27.10.1955 do 28.10.1956 w Komańczy.

Opracowanie Dorota Wróblewska, ilustracje: prace uczniów SP 74

Skip to content